Ostańce Jerzmanowickie

  • Kategoria: Jura
  • Opublikowano: piątek, 19, wrzesień 2014 12:01
  • eR.

Jadąc drogą krajową 94 z Olkusza do Krakowa nie sposób nie zauważyć na wysokości Jerzmanowic rozrzuconych po prawej stronie drogi wapiennych skał. To mające status pomników przyrody tzw. Ostańce Jerzmanowickie, wzniesienia wierzchowinowe powstałe w wyniku wietrzenia i erozji.
Wśród tych wychodni szczególnie wyróżnia się masyw z widocznym z daleka słupem na wierzchołku. Jest to Skała 502 znana również pod nazwą Grodzisko, druga co do wysokości na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Grodzisko jest wybitnym punktem widokowym, przy sprzyjającej pogodzie można dostrzec z niego nawet Tatry.
Większość z Jerzmanowickich Ostańców udostępniona jest do wspinaczki i cieszy się wśród skałkowców dużym powodzeniem, choć jakiś czas temu głośno było o próbach zniechęcenia wspinaczy do odwiedzin tych okolic. Nieznany sprawca smarował splity i haki ekskrementami, czym skutecznie odstraszał potencjalnych zdobywców.
Grodzisko jest łatwo dostępne od wschodniej strony, stoki północno-zachodnie tworzą tzw. Duży Mur, bardzo popularną ścianę wspinaczkową. Według pomiarów geodezyjnych z początków XX wieku ostaniec miał mieć 502 metry n.p.m. stąd taka jedna z jego nazw. Późniejsze badania wykazały iż prawdziwa wysokość skały to 513 metrów.
Na szczycie Skały 502 oprócz rdzenia betonowego filara można zauważyć pozostałości po podwyższeniu które dawniej otaczało słup. Mówi się też o tym, jakoby w czasie II Wojny Światowej były tu instalacje radiowe. Do innych, wartych uwagi skałek tego regionu należą: Ostry Kamień, Wielka Skała, Łaziska czy też równie masywna jak Grodzisko Łysa Skała znana też pod nazwą Fiala.