W paśmie Czupa i Magurki Wilkowickiej

 • Kategoria: Beskidy
 • Opublikowano: wtorek, 17, luty 2015 13:21
 • eR.

Witaj ponownie Beskidzie Mały - pomyślałem stojąc przy kapliczce Chrystusa Frasobliwego na Przełęczy Przegibek. W kolejny słoneczny i wyżowy dzień będę wędrował główną granią Pasma Magurki Wilkowickiej. W śnieżnej zaspie tuż pod lasem odnajduję Monument Ofiar Wojny. Ta pamiątkowa budowla to Pomnik Bezimienny wzniesiony w roku 1996 przez Związek Inwalidów Wojennych RP oddział w Bielsku-Białej, stanowiący hołd pamięci bohaterów którzy walczyli i ginęli w obronie Podbeskidzia. Im został poświęcony ten obelisk z krzyżem na Przegibku, jest on jedynym, który wpisano do rejestru Rady Pamięci, Walk i Męczeństwa i odznaczono złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Kopia medalu widnieje tuż nad tablicą na pomniku.
Rakiety śnieżne zostawiam w aucie, od samej przełęczy założony jest szeroki ślad dla narciarzy biegowych i jestem pewny, że w dalszej części wędrówki nie będzie potrzeby torowania w głębokim śniegu. Idąc niebieskim szlakiem trawersuję stoki Sokołówki przy okazji mając wątpliwą przyjemność na własne oczy zobaczyć czym oddycha się w naszych miastach. Nad Bielsko-Białą unosi się ciemny obłok miejskich zanieczyszczeń. Podobnie jest nad innymi, dużymi aglomeracjami w kraju. Mój rodzinny Kraków w tej niechlubnej kategorii zajmuje na dzień dzisiejszy drugie miejsce w Europie, ustępując jedynie bułgarskiemu miastu Pernik. Współczuję tym wszystkim miejskim biegaczom, którzy realizując swoją pasję "dotleniają" płuca taką "zdrową" mieszanką.
Wariant wędrówki niebieskim szlakiem od Przegibka to najszybsza opcja dotarcia na szczyt Magurki. Na górze panuje istny raj dla narciarzy biegowych, szczególnie dla tych początkujących i starszych. Trasy są dobrze przygotowane, pozbawione większych trudności i deniwelacji. Na odcinku Magurka - Czupel spotykam kilkanaście osób ma biegówkach o średniej wieku ok. 60+. Biegają kobiety i mężczyźni, obym ja w tym wieku mógł być równie aktywny.
Z ławeczek ustawionych tuż obok drewnianych figurek można nacieszyć wzrok panoramą okolicznych szczytów. Pierwsze co rzuca się w oczy to masywna sylwetka Skrzycznego za którym prezentują się pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego. Nieco bardziej na wschód znajdują się wierzchołki Beskidu Żywieckiego - Pilsko, grupa Raczy i Babia Góra.
Odcinek pomiędzy Magurką a Czuplem to bardzo przyjemny spacer. Mniej więcej w połowie tego odcinka, na południowych stokach ukryta jest jaskinia Smocza Jama zwana też Wietrzną Dziurą. Jest to jedna z najwcześniej udokumentowanych jaskiń w Beskidzie Małym i jednocześnie najbardziej popularna w tej części pasma. W końcowych jej partiach znajduje się wyryta w skale data - Żywiec, 18.06.36, SN.
Gdy byłem na wierzchołku Czupla w marcu 2011 roku w ramach projektu KGP, pomimo iż pogoda dopisywała, nie dane mi było nacieszyć wzroku ładnymi widokami. Zalesiona góra nie dawała takich możliwości. Najwyraźniej jednak w wyniku wycinki wiatrołomów, sytuacja ta uległa znacznej poprawie. Dziś widać z okolic podszczytowych pasmo Andrychowskie z Żarem i Kiczerą na pierwszym planie.
Po chwili wytchnienia na znajdujących się pomiędzy buczyną karpacką ławeczkach, wracam w kierunku dobrze widocznej Magurki Wilkowickiej. Nie ma za bardzo możliwości zrobienia jakiejś pętli, tak by na Przegibek wrócić inną trasą. Uwieczniam jeszcze na zdjęciach dobrze widoczną z Czupla zaporę Porąbka. To konstrukcja wzniesiona przed II wojną światową, tworząca Jezioro Międzybrodzkie i wchodząca w skład Zespołu Elektrowni Wodnych.
Pod schroniskiem na Magurce, zastanawiam się jak spożytkować resztę tak ładnego dnia. Chyba spróbuję odwiedzić jeszcze Hrobaczą Łąkę - szczyt zwieńczony białym krzyżem dobrze widać było z całej, grzbietowej trasy jaką już przebyłem. Schodzę na przełęcz i zjeżdżam do Międzybrodzia, jadę kilka kilometrów drogą 948 w stronę Kęt, i w Porąbce skręcam w lewo na przysiółek Międzybrodzie Kobiernickie.
Prowadzi tędy żółty szlak aż do samego wierzchołka, gdzie ścieżka łączy się z czerwonym, Małym Szlakiem Beskidzkim. Pod szczytem znajduje się prywatny dom turystyczno-rekolekcyjny znany bardziej pod nazwą "schronisko Na Hrobaczej Łące". Placówka będąca własnością fundacji S.O.S. Obrony Życia Poczętego prowadzona jest obecnie przez duchownego.
Krzyż na szczycie Hrobaczej Łąki ufundowany przez lokalną społeczność na III Tysiąclecie oraz X lecie diecezji Bielsko-Żywieckiej poświęcony w dniu 21 września 2002r. przez ks. biskupa Tadeusza Rakoczego. Z dniem 5 października 2007r. stanowi centralne miejsce wytyczonego szlaku papieskiego.

 • usytuowany - 828,4 m n.p.m.
 • światła - 20 białe i 2 czerwone
 • szerokość ramion - 10,5 m
 • przekrój ramion - 1,5 x 1,5 m
 • wymiar u podstawy - 6 x 6 m
 • głębokość fundamentu - 6 m
 • wysokość - 35 m
 • ciężar - 6,8 t

Co ciekawe - w latach 30-tych XX wieku na miejscu krzyża stała drewniana wieża triangulacyjna, obecnie można tu znaleźć punkt osnowy geodezyjnej, czyli po prostu słupek geodezyjny.


statystyki