Serra de Monchique - 2024 - Fóia

stat mapa

Trilho da Fóia - Fóia Path
Odległość: 7,01 km
Czas trwania: 1 godz, 58 min i 27 s
Średnia prędkość: 3,55 km/h
Minimalna wysokość: 622 m
Maksymalna wysokość: 902 m
Całkowita droga w górę: 331 m
Całkowita droga w dół: 338 m


Góry Serra de Monchique to najbardziej wysunięte na południowy zachód pasmo górskie Półwyspu Iberyjskiego. Szczyt Fóia jest najwyższym punktem w prowincji Algarve, wznoszącym się na wysokość 902 metrów n.p.m. Jest to bardzo dobry punkt widokowy, zapewniający przy sprzyjających warunkach pogodowych rozległy widok na południe, aż do wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Na wierzchołku występuje szereg wychodni skalnych, znajdują się tu również przekaźniki telekomunikacyjne, kawiarnia oraz sklep z pamiątkami i winem, jak również stacja radarowa nr 1 (ER1) Portugalskich Sił Powietrznych. Góra gości raz w roku uczestników wyścigu kolarskiego "Volta ao Algarve" - znajduje się tu meta jedynego etapu górskiego.

Chociaż opady śniegu w Algarve są bardzo rzadkie, zdarzają się masywie Fóia, przyjmuje się, że można się ich spodziewać co siedem lat. Corocznie występują za to po północnej stronie góry przymrozki.

W masywie Serra de Monchique jest dosyć dużo oznakowanych ścieżek turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. Zapraszam na fotorelację z wycieczki trasą PR3 MCQ - “Trilho da Fóia” (wokół szczytu Fóia) o długości ok. 7 km.


Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com