Zakynthos - 2021 - Vrakhiónas

mapa  stat 

Vrachionas, Mt Vrachionas lub Vrakhiónas - tak nazywane jest pasmo górskie przecinające wyspę Zakynthos z północnego-zachodu na południowy-wschód. W masywie górskim Vrachionas nie ma oficjalnych, znakowanych szlaków. Rodowici mieszkańcy w myśl grackich zasad stanowiących że po górach się nie chodzi bo to męczące, niebezpieczne, nic w nich nie ma i jest to niepotrzebna strata energii jeżeli już pojawiają się w paśmie Vrachionas to tylko w celach zawodowych (konserwacja przekaźników i farm słonecznych) i nigdy pieszo -  auto lub quad to jedyne sensowne według nich środki transportu.  Stąd góry te poprzecinane są drogami szutrowymi prowadzącymi praktycznie na każdy szczyt na wyspie (lub przynajmniej w jego okolice). W praktyce więc na Vrachionas można wjechać, zachowując niewielki środki ostrożności zwykłą osobówką z dowolnej strony. Ciekawostką jest fakt, że gdy skorzystamy z googlowskich map (stan na lato 2021 r.) kierując się chęcią dotarcia na szczyt o nazwie Vrachionas, aplikacja poprowadzi nas na wierzchołek o wysokości 658 metrów, znajdujący się nieopodal wioski Yiri. Tymczasem najwyższy punkt Zakynthos znajduje się kilka kilometrów na północny-zachód od tego miejsca (GPS: 37.81441504232651, 20.7085363073527) i opisany jest jako Bouvi.

Na wycieczkę w masyw Vrachionas najlepiej wybrać się w godzinach wczesno-porannych, unikniemy po pierwsze upału, po drugie ekspozycja światła będzie lepsza. Drugą opcją jest wizyta na wierzchołku późnym popołudniem, zachód słońca ze szczytów musi prezentować się szczególnie urokliwie tym bardziej że towarzyszyć nam będzie zapach aromatycznej roślinności - dziki rozmaryn, oregano i szałwia rosną praktycznie wszędzie.
Ja w trakcie pobytu na Zakynthos wybrałem się na Vrachionas dojeżdżając do miejscowości Yiri i podbiegając z tego miejsca na szczyt o wysokości 658 metrów n.p.m. (za wskazaniami google maps). Po zbiegnięciu z wierzchołka podjechałem autem na rozdroże pod szczytem Bouvi (GPS: 37.8103126465957, 20.722612539806534) i  z tego miejsca również wbiegłem na najwyższy szczyt wyspy (756 m n.p.m.).


Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com